Mont Blanc 2019 || 6-14.juuli || sobiv ka algajale mägedehuvilisele || adrenaliinirikas kolme mäe marsruut || koos jää- ja lumekoolitusega


Oot-oot, misasja sa räägid?
Üks Mont Blanci otsa ronimise reis saab sel suvel veel toimuma. Mont Blanc on ilus mägi. Kõrge mägi. Euroopa Liidu kõrgeim. 4810 meetrit. Üleval on lumi, ka suvel. Kalamajast lähima 2000 km kaugusel teist nii kõrget mäge ei leia. Olen otsinud, aga ei ole leidnud. Ausõna.

Mont Blanc asub Alpide mäestikus Prantsusmaa ja Itaalia piiril. Meie läheneme sinna Prantsusmaalt Chamonix külast ja ronime tippu Les Trois Monts ehk kolme mäe marsruuti pidi. See on 14 grammi raskem marsruut kui kõige tavapärasem minek Gouteri rada mööda. Aga see-eest vähemalt 65 grammi ilusam ja 157 grammi põnevam. Ausõna.
 
Ronisin eelmisel aastal mitmel kõrgel mäel: Munamägi, Vällamägi, Mustikamägi ja Rohtüsuu mägi. Kas võiksin nüüd Mont Blanci peale mõelda?

Jah.

Kogu selle mägironimisreisi ettevalmistusel olen päris palju rõhunud sellele, et ka ilma eelneva mägironimise kogemuseta huviline võiks Mont Blanci tippu jõuda. Eelkõige väljendub see ettevalmistusprogrammis, mis koosneb esiteks Eestis läbiviidavast teoreetiliselt osast (mägedes liikumine, varustus, riietus, meditsiin, ohud mägedes) ja praktilistest õppepäevadest (mägironimise varustuse kasutamine, köies käimine, jääronimine, julgestamine). Teiseks teeme enne tipputõusu jää- ja lumeõppused Mont Blanci lähedal Chamonix’i ümbritsevatel jääliustikel. Kolmandaks tõuseme enne Mont Blanci tipputõusu aklimatiseerumiseks ja harjutamiseks ühele ümbruskonna (lihtsamat sorti) ca 3000-4000m kõrgusele tipule.


Aga... Tahan ju hoopis minna Dubaisse rannapuhkusele! Millal see mägedereis siis kõik toimuks?

Elu on näidanud, et parim aeg Mont Blanci ronimiseks on suvi. Sinna me ka sihime. Lõplikke kuupäevi välja käia veel ei saa, need tulevad lähiajal ja siin on oma oluline osa mängida ka esimestel ronimishuvilistel. Ehk siis anna märku, et tuled, ja ütle, millal sulle kõige paremini sobiks! Ei saa garanteerida, et sõltumatu projektitoimkond seda arvesse võtab, aga vähemalt oled edasistest pingetest vaba.


Milles ettevalmistus seisneb?

Kõige peale on mõeldud!

1) Teoreetiline osa Eestis: 
 • mägedes liikumise ja julgestamise põhimõtted - liikumine kaljudel, liustikul, jää- ja lumenõlvadel; seongus liikumine, julgestamine, jääpragude ületamine.
 • varustus - mida panna jalga, selga, kätte; julgestus-, laskumis- ja tõusmisvarustus.
 • meditsiin - kuidas kõrgushaigust ära tunda ja mida selle vastu ette võtta.
2) Praktiline osa Eestis - praktilised õppepäevad, mis toimuvad kas talvel Tallinna lähedal jäänõlval (kui jääd on) või kevad-suvisel ajal kaljuseinal (kui jääd ei ole); vajadusel saab üht-teist teha ka heade mõtete linnas Tartus või mujal Eestis. Harjutada saab siin päris palju asju  - sealhulgas ronimisvarustuse kasutamine, sõlmed, seongus liikumine, ronimine, julgestamine. Näiteks sellised teemad:
 • Mul on seljas/küljes ronimisvöö, karabiinid, kirka, kassid, köis - mis ma nende kõigega teen?
 • Marsruudil on ees kinnitatud tugiköis, vaja on laskuda või tõusta - mida teen?
3) Praktiline osa Chamonix’i lähedal liustikul - praktilised õppepäevad: 
 • varustuse läbiproovimine, sh kassid, kirkad, köied, jääpuurid;
 • lahtistel ja kinnistel liustikel liikumine; 
 • jääpraod ja nende ületamine;
 • julgestamine jääl ja lumel, enesejulgestuse põhimõtted;
 • mida teha kirkaga, kui on vaja laskuda, tõusta või pidurdada jääl või lumel;
 • liustikupragudest päästmine ehk kuidas aidata inimest, kes on prakku kukkunud; ja mida ise teha, kui oled prakku kukkunud, aga keegi sind välja tõmmata ei oska.
4) Aklimatiseerumistõus Chamonix’i lähedal ca 3000-4000m tipule.


Okei, oletame, et ma usun sind. Kuidas see minek siis välja näeb?

Reisi alustame sellega, et lendame Tallinnast Šveitsi linna Genfi, sest kuigi meie sihtkoht Chamonix asub Prantsusmaal, on Genf talle kõige lähem ja sealjuures väga heade lennu- ja bussiühendustega vahepunkt. Sealt edasi sõidame tunnike-kaks bussiga Chamonix’i, mis on küla Alpide mägede vahel, aga oluline turismikeskus, sest sealt alustatakse peamiselt tõuse Mont Blancile. See on meie baaslaager kogu reisi ajaks. Kohapeal külade vahel liigume kohalike bussidega (“maakonnaliinid”) või tõstukitega (kui tõuseme mäkke või laskume alla). Või jalgsi. All Chamonixi’i külas ööbime telgis kämpingus (süüa teeme ise priimustega või käime läheduses restoranides), üleval liustikel ööbime nelja seina vahel hüttides (sööme ka seal "restoranides").


Kas midagi peab ronimisest ka teadma?
Les Trois Monts (alloleval pildil punane joon) on tehniliselt natuke keerulisem kui kõige populaarsem Gouter marsruut (sinine joon), aga ei midagi hullu - populaarsuselt teine marsruut mäe otsa. Enamus rajast on lumenõlva mööda tõus. Tehnilise poole pealt tuleb ette pragude vahel laveerimist ja ületamist, jäist nõlva mööda traversseerimist, kitsal tipuharjal käimist, üks lõik kasside esihammastel ja kirkaga tõusu.

Alpinismitehniline varustus, mida vaja tõusul kasutada: jääronimiseks kassid (mitte need näuguvad), liustikul käimiseks kirka, ronimisvöö, laskumiseks kaheksa, julgestuseks haaravad sõlmed, karabiinid, köied, jääpuurid, tippujõudmisel Eesti lipp. Grupivarustus (köied, jääpuurid) võtab grupijuht kaasa. Isikliku varustuse võtab igaüks ise - aga seda saab ka laenutada, kui annad enne vajadusest teada.


Osavõtureeglid on seekord eriti ranged

 • Osavõtt on vabatahtlik.
 • Osavõtuga kaasnevad kulud on umbes 973.25 € (kuni 1.veebruarini). Hiljem regades kokkuleppel.
 • Osavõtutasu sisaldab: lennupiletid, bussipiletid, tõstukipiletid (aklimatitõusu ja MB tõusu ajal), ööbimine kämpingus telgiga, ööbimine mäel hüttides, söömine mäel hüttides, köied, jääpuurid, grupijuht, kogu ettevalmistus ja orgunn ja käehoidmine.
 • Ei sisalda: söömine-joomine Chamonix’is (kämpingusse ostame kohapealt toitu, lisaks saab väljas söömas käia). Lisaks varupäeva kulud - juhul kui tõuseme kuhugi tõstukiga või tegeleme muu meelelahutusega (näiteks paragliding või õllejoomine).


Kokkuvõte

Eelmisel aastal jõudsin kahe grupiga 2x Mont Blanci tippu. Osad päris algajad. Veri oli ninast väljas. Aga tahaks veel minna. Arusaamatu.

Vastused puuduvad

Email again: